Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aloe

14. 10. 2018
Aloe stromkovitá ( Aloe arborescens)

Rostlina pochází z jižní Afriky. K nám se nedováží a pokud se
pěstuje, tak jen jako pokojová rostlina.
Celkově je známo cca 200 druhů Aloe, z nichž nejběžnější je
Aloe arborescens, což je stromovitý keř s mečovitými listy,
šedozelené barvy.

Aloe je velmi stará léčivá rostlina. Bible uvádí, že než bylo
Ježíšovo tělo uloženo do hrobu, bylo zavinuto do plátna s listy
myrhy a práškem z aloe.

Již od starověku se aloe používá k ošetření ran, při trávicích potížích a jako dezinfekční a konzervační prostředek. Do Evropy se dostala v 16. století.

Pro farmaceutické účely se používá aloe 3-5 let stará a před utržením se nemá 9 dnů zalévat.
Drogou je šťáva vytékající z listů, která na vzduchu rychle tuhne nebo se suší na slunci a říká se jí sabur.
Šťávu, respektive gel, získáme buď rozemletím listů nebo jejich rozříznutím a vyškrábáním ,,želé", které je v nich obsaženo.


Významné je její vnější použití, které je celkem bezpečné. Užívá se na popáleniny, včetně popálenin způsobených RTG zářením, dále se aplikuje na hnisavé a špatně se hojící rány, flegmóny, akné, rakovinu kůže, některé ekzémy a paradentózu.

Při vnitřním použití je její terapeutické velice široké. Je ovšem bezpodmínečně nutné dodržovat předepsané dávky. Nebo ještě lépe-užívat ji pod dohledem lékaře nebo zkušeného léčitele.

Drogu lze užívat jako projímadlo, antibiotikum, při léčení plicní TBC, při cévních chorobách, při břišním tyfu a  paratyfu, žaludečním a dvanácterníkovém vředu, při zánětu žaludku a chronickém zánětu střev, léčení některých druhů anémií, upravuje chuť k jídlu, pomáhá při zánětech středního ucha.


List nebo kaše z listů se přikládá formou obkladů na spáleniny, špatně se hojící a hnisavé rány, vředy, flegmóny, bércové vředy.
Obnaženou dužninou potíráme opary, a to už při jejich první známce. Výsev se buď zastaví nebo se obejde bez bolestivých puchýřků.

Čepy na mandlích: smícháme 2 díly medu a 1 díl čerstvé šťávy z aloe a touto směsí mandle potíráme třeba každou hodinu.
Emulze olejová na popáleniny všeho druhu: 78 g šťávy z listů aloe, 11 g ricinového oleje, 10.9 g lanolinu,  0.1 g eukalyptové silice. Vše smícháme a dokonale promícháme. Hotovou emulzi rozlijeme do lahviček z hnědého skla o obsahu 100-200 ml a uchováváme v chladničce. Při přípravě je nutno použít sterilního nářadí.

Mazání: zelenou francovku Lesanu nalijeme do nádobky se širším hrdlem. Přidáme 10 acylpyrinů a 2 lžíce nadrobno nakrájených listů aloe starých aspoň 3 roky. Uzavřeme, necháme týden macerovat a mazání je hotovo.
Používá se při bolestech všeho druhu. Kůži je nutno před použitím namazat sádlem. Gázu či plátno navlhčíme mazáním a přiložíme na postižené místo. Lze přiložit ještě pár nakrájených lupínků aloe. Vše obalíme plastovou neb mikrotenovou folií, zavážeme a necháme přes noc.

Přípravek k léčení rakoviny zažívacího traktu, žaludečních a dvanácterníkových vředů300 g listů rozemeleme na masovém strojku nebo rozmixujeme, přidáme 500 g včelího medu, 3/4 l červeného vína100 ml čistého 60% lihu.
Vše důkladně promícháme, dáme do skleněné láhve a dobře uzavřeme. 14 dní necháme stát v chladu. Poté užíváme první týden 3 x denně 1 kávovou lžičku, druhý týden zvýšíme na 1 polévkovou lžíci 3 x denně vždy 2 hodiny před jídlem. Užíváme maximálně po dobu 2 měsíců v roce.  
Neužívat při vysokém krevním tlaku!

Příznivé působení léku však může zlepšit subjektivní pocit nemocného natolik, že může zastřít skutečný obraz nemoci. Proto je nutné užívání pod dozorem lékaře.
Sabur: získá se tím způsobem, že čerstvá šťáva se buď nechá na slunci sušit až do úplného vyschnutí, nebo se zahušťuje varem až vznikne sklovitě lesklá, tmavě hnědá hmota. Podává se jako projímadlo v dávce 0.1-0.2 g 3 x denně, výjimečně při úporné zácpě až do 0.5 g. Kontraindikací jsou poruchy jater a žlučníku.
Středního ucha zánět: smísíme 1 kapku oleje, nejlépe olivového nebo slunečnicového, se 2-3 kapkami čerstvé šťávy z aloe. Důkladně promísíme a kapeme do ucha.
Šťáva: získaná odběrem z naříznutých listů a vylisováním se dál používá i vnitřně při chronické zácpě, nechutenství, gastritidě, kolitidě etc. Čerstvou šťávu je třeba ihned spotřebovat. Krátkodobě lze konzervovat tak, že se na mírném ohni povaří 8 minut za stálého míchání. Po vychladnutí je smísíme v poměru 3 díly šťávy s 1 dílem 80% čistého lihu. Takto konzervovaná šťáva vydrží v chladničce až 3 týdny. Podává se 1/2-1 čajové lžičky bez lihu
nebo 1-2 čajové lžičky šťávy s lihem.
Tinktura: 150 g saburu se přelije 1 l 60% lihu, dobře se uzavře a nechá 14 dní macerovat v teple. Poté se přefiltruje. Podává se  3 x denně 15-20 kapek.
Víno železité: připravuje se tak, že do ,,sedmičky" železitého vína, které koupíme v lékárně nebo v drogerii, nakrájíme na kousky 50 g listu aloe, alespoň 2 roky staré rostliny. Pečlivě uzavřeme a necháme nejlépe na slunci, třeba za oknem, 10 dní louhovat. Důležité je občas láhví protřepat. Poté víno scedíme nejlépe do tmavé láhve a dáme do chladničky. Užívá se 2 lžíce denně nejdéle 6 týdnů. Užívání příznivě ovlivňuje krvetvorbu, má vliv na  slezinu a podporuje činnost krvinek. Dodává tělu železo a působí příznivě na mikrofloru tlustého střeva. Podporuje také činnost jater a ledvin a působí blahodárně na sliznici žaludku.


Všechny lékové formy z aloe je nutné při vnitřním užití zapít vodou.

Vedlejší účinky: Předávkování aloe je velmi nebezpečné, neboť vyvolává překrvení břišních a pánevních orgánů. Proto je podávání kontraindikováno v těhotenství, kde může být příčinou potratu, dále při neurastenii, gynekologických potížích, hemoroidech. Může způsobit střevní záněty, výrony krve a ochromení střevní činnosti. I kojící matky by se měly vyvarovat užívání přípravků z aloe, neboť některé dráždivé látky přechází do mateřského mléka a způsobuje průjem u kojenců.
 


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář