Andělika
Andělika lékařská (Archangelica officinalis)
Pěstovala se v klášterních zahradách. U nás je ve volné přírodě vzácností a pro potřeby průmyslu se pěstuje.
Je velmi starou léčivou rostlinou. Věřilo se, že její kořen ochrání před čarodějnicemi a zlými duchy, i jako prostředek proti moru.
Kořeny se sbírají druhým rokem na podzim, v září a říjnu.
Používá se při chorobách trávicího traktu, neboť podporuje sekreci žaludečních šťáv, tlumí zvýšenou střevní peristaltiku, zvyšuje sekreci žluče a podporuje slinivku břišní. Užívá se při nechutenství a rovněž jako prostředek podporující odkašlávání a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Kromě toho má mírný spasmolytický účinek, antibakteriální účinek a působí jako karminativum. Rovněž se užívá jako tonizující a nervy posilující prostředek. Reguluje funkci žláz s vnitřní sekrecí, stimuluje práci srdce a zvyšuje pevnost stěn cévních.
♦Macerát: Půl lžičky řezaného sušeného kořene zalijeme šálkem studené vody a necháme přes noc macerovat. Ráno mírně ohřejeme a pijeme.
♦Odvar: 2 lžičky sušeného kořene přelijeme 250 ml vody, krátce povaříme a 15 minut louhujeme. Přecedíme a popíjíme 1-2 šálky denně při chorobách dýchacích cest mírně teplý, při zažívacích potížích chladný.
♦Odvar do koupele: 100 g řezaného sušeného kořene povaříme 10 minut ve 2 l vody. Necháme 15 minut louhovat a přecedíme do lázně. Slouží k posilujícím koupelím a k celkovému zklidnění.
♦Víno: 60 g drobně řezaného kořene macerujeme 48 hodin v 1 l bílého vína typu ryzlink, poté přidáme 2 g anýzu, macerujeme dalších 48 hodin a scedíme. Dle potřeby podáváme jednorázově 50 ml jako tonikum. Při žaludečním a střevním kataru podáváme 2-3 x denně po 75 ml před jídlem.
Vedlejší účinky: Ve velkých dávkách způsobuje ochromení centrálního nervového systému. Předávkování vyvolává i podráždění ledvin a nelze jej doporučit ani při vředové chorobě žaludku, dvanácterníku a tlustého střeva. Opatrnost je nutno zachovat i v těhotenství a u kojících matek. Zevně dráždí kůži a působením slunečního záření vyvolává senzibilizaci.