Jdi na obsah Jdi na menu

Bříza

24. 10. 2018

Bříza bělokorá (Betula pendula)
tafel_006_small.jpg
Vysoký strom, posázený bradavičnatými pryskyřičnými žlázkami. Kmen má bílou kůru, která se místy mění v černou borku. Mladé čepele listů vylučují z malých žlázek lepkavý sekret. Kvete v dubnu a květnu.
Bříza patří ke stromům rozšířeným po celé Evropě. Protože je poměrně skromná, roste hodně vysoko na severu, až za polárním kruhem. U nás se vysazuje společně s jinými stromy jako jejich dočasná ochrana před větrem a podobnou nepohodou, než tyto sami vyrostou natolik, až ochranu bříz již nepotřebují. Často tvoří celé háje. Lesníky bývá často považován za plevelný strom.

Bříza patří k močopudným rostlinám. Zvyšuje vylučování moče, aniž by dráždila ledviny. Jako droga se používá kůra, listy a míza. Březová kůra se užívala i při dně nebo plicních chorobách.
 
List obsahují silice, hořčinu, saponiny, pryskyřici, řadu minerálů, vitamin C, karoten a fytoncidy.
Listy pozvolna prosychají, neboť mají na sobě voskovou vrstvičku.  Umělá teplota max.40°C. Sbírají se časně zjara, nejlépe 2 měsíce po rozvití, kdy jsou nejúčinnější.
Míza je čirá, chutná sladce a zachycuje se v březnu a dubnu, velmi mělkým navrtáním kůry ve výši 1.5 m kmene od země. Vkládá se trubička a vytékající míza se zachycuje do nádoby.
Vždy je však třeba zvážit, zda opravdu potřebujeme mízu z břízy, neboť je to velký zásah ohledně stromu.
Kůra se sbírá pouze z poražených stromů a před sušením se musí zbavit bílé borky. Suší se ve stínu v tenkých vrstvách, sušená se rozemele nebo roztluče na prášek. Má hořkou chuť a je bez zápachu. Hlavní součástí kůry je krystalický březový kafr.

Dna, plicní choroby: kůra se používala proti malárii, zimnici, dně a plicním nemocem. Užívala se dobře rozemletá nebo roztlučená, 3 x denně na špičku nože.
Lázeň při nadváze: k nálevu se použijí 2-3 hrsti čerstvých březových listů na 1 l vody. Na jednu vanovou koupel potřebujeme 5-8 l odvaru, který zředíme v napuštěné vaně. V březové lázni vydržíme při mírně teplé vodě relaxovat nejdéle 15 minut. Koupel má také silný protirevmatický účinek.
Nedostatečná funkce ledvin: Janča & Zentrich doporučují 1 polévkovou lžíci čerstvých, mírně pomačkaných, listů přelít sklenicí vařící vody. Ta se, přikrytá, nechá 10 minut vyluhovat. Pijí se denně 3 dávky, a to vždy mezi jídly, aby se ledviny zatěžovaly co nejméně.
Nedostatečné močení: hrst březového listu se vloží do 500 ml vody, povaří se asi 5 minut a během dne se vypije.
Revmatismus: použije se svařené listí z předchozího návodu.
Vlasy: březová voda je především kosmetický prostředek.
Potírají-li se jí vlasy po umytí, dosáhnou pěkného lesku a svěžího vzhledu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář