Kopřiva
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se na jaře může stát jedním z klenotů naší kuchyně. Roste téměř všude: u cest a silnic, v křovinách, na rumištích, u břehů potoků a řek a ve vlhkých lesích.
Je to vytrvalá bylina 25-150 cm vysoká. Má špičatě zubaté listy vejčitého tvaru se žahavými chlupy. Květy jsou obvykle jednopohlavné.
Přestože zahrádkáři považují kopřivu za obtížný plevel, je to z hlediska výživy, díky obsahu minerálních látek, vitaminů a aminokyselin velmi cenná rostlina a zanedbatelné nejsou ani její léčebné vlastnosti.
Drogou je list, nať i kořen.
Dříve se z kopřiv vyrábělo nepříliš kvalitní vlákno.
Listy kopřiv obsahují chlorofyl a množství minerálních látek a stopových prvků (fosfor, hořčík, vápník, železo, chrom, měď, mangan), dále flavonoidy, organické kyseliny (askorbová, citronová, jablečná, jantarová, mravenčí, octová), karotenoidy (beta karoten, xantofyl), aminy (acetylcholin, cholin, serotonin), sacharidy, kyselinu pantothenovou, vitaminy skupiny B, vitamin C a K, aminokyseliny (alanin, arginin, asparagin, fenylalanin, izoleucin, leucin, tyrosin, valin).
V kořenech se nachází více tříslovin než v listech a množství minerálních látek. Byly v nich zjištěny sloučeniny, které zabraňují adenomatóznímu (adenom – nádor ze žlázového epitelu) zvětšení prostaty.
Vysoký obsah minerálních látek a stopových prvků v kopřivě předurčil tuto rostlinu k tomu, aby byla podávána při dlouhodobých chorobách, jednostranných dietách či poruchách výživy. Minerály v kopřivě rovněž zvyšují aktivitu mnoha enzymů. Díky množství chlorofylu má kopřiva tonizační vlastnosti, podporuje metabolismus a práci tělesných orgánů. Je vhodnou prevencí při arterioskleróze. Chlorofyl má mírné antiseptické účinky a pomáhá při hojení ran.
Kopřiva podporuje trávení, doporučuje se podávat při chudokrevnosti a ztrátě krve. Třísloviny a vitamin K v této bylině pomáhají zastavit krvácení.
Proto se nať může užívat při mírných průjmech spojených s krvácením do sliznic. Biologicky aktivní látky podporují činnost žláz s vnitřní sekrecí.
Kopřiva má také diuretické vlastnosti, zvyšuje vylučování chloridů a močoviny z těla. Toho se využívá při zánětech močových cest či ledvinových kamenech. Kopřiva bývá jako pomocný lék součástí čajových směsí pro diabetiky, podává se i při léčbě revmatických chorob.
Lidová medicína kromě toho doporučuje listy této byliny při vypadávání vlasů ve formě lihového extraktu, jenž se denně potírá na postižená místa.
Kopřiva byla ceněna již v době antiky. V té době se z ní připravoval pokrm na způsob špenátu, který je především v jarních měsících oblíbený dodnes.
Antický léčebný zákrok zvaný urticario, při němž se bolestivé části těla vyšlehaly kopřivami, byl účinný zejména při bolestech kloubů a svalů nebo revmatismu. Drobné chloupky se žahavými buňkami z listů kopřiv pronikly při šlehání do kůže a s nimi i prchavé látky s histaminem, acetylcholinem, kyselinou mravenčí a křemičitou, které vyvolaly místní podráždění a překrvení. To zvýšilo ve šlehaném místě metabolismus a škodlivé látky se tak z postižené části rychleji odplavovaly.
Vzhledem k tomu, že u této rostliny nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, lze ji využívat v jídelníčku i ve větším množství. Při sběru kopřiv je třeba vybírat místa, která nejsou znečištěna a vyhýbat se rumištím a skládkám.
Obvykle se podává nálev z 1 lžičky natě kopřivy, kterou zalijeme šálkem vody a 10 minut louhujeme. Užíváme 3x denně šálek.
V případě chudokrevnosti nebo při očistné kůře můžeme dávkování zvýšit 2-3x.
Při problémech s prostatou se doporučuje užívat nálev z ½ lžičky kořene kopřivy.
Při vypadávání vlasů používáme odvar – 100 g kopřivových listů vaříme v 1 l vody 30 minut. V této vodě pak umýváme vlasy.
* * * * * * * *
Rychlá velikonoční sekaná
1 chlebíčková veka, 700 ml mléka, mísa kopřiv, 6 stroužků česneku, 1 vejce, trocha strouhanky, olej, sůl.
Kopřivy opereme a nasekáme nadrobno. Chlebíčkovou veku rozdrobíme a namočíme v mléce. Přidáme kopřivy, rozdrcený česnek, vejce, promícháme a osolíme. Směs dáme do pekáčku, který jsme předem vymastili a vysypali strouhankou. Pečeme v mírní troubě. Podáváme s jarní zeleninou či s bramborem. Do sekané můžeme přidat nadrobno nasekanou šunku nebo uzené maso, případně nastrouhat sýr.
* * *
Pikantní kopřivová omáčka
2 hrsti kopřiv,200 ml jogurtu, 1 stroužek česneku, sůl
Kopřivy vaříme asi 2 minuty v páře. Po vychladnutí je společně s jogurtem, česnekem a špetkou soli rozmixujeme. Podáváme např. se zeleninovými karbanátky. Omáčka je vhodná i k masu.
* * *
Knedlíčky do polévky
1 vejce, hrst listů kopřivy, strouhanka, 2 stroužky česneku
Kopřivu spaříme a nasekáme nadrobno. Promícháme s vejcem, utřeným česnekem a strouhankou. Té přidáme takové množství, abychom mohli tvarovat knedlíčky. Knedlíčky vložíme do polévky (nejlépe hovězího nebo slepičího vývaru) a asi 10 minut povaříme.