Lebeda
Lebedu mnozí považují za obtížný plevel, ale lze ji také využít jako výtečnou zeleninu.
K využití v kuchyni se nejlépe hodí lebeda zahradní (Atriplex hortensis), vyšlechtěný druh, který ale velice často zplaňuje. Lebeda pochází ze střední Asie, kde se již v 6.st. př. n.l. používala jako listová zelenina.
Jedná se o jednoletou rostlinu, která ale může vbrzku dosáhnout výšky až 1 m. Pevná lodyha, jenž v létě dřevnatí, se metlovitě větví.
Na vrcholku lodyhy je květenství, které tvoří lata.
Trojúhelníkové listy mají řapíky, jsou světle zelené nebo purpurové, existují však i žlutolisté odrůdy. Květy mají stejnou barvu jako listy.
Výživnou hodnotou je lebeda podobná špenátu. Oproti špenátu má ale nižší obsah kyseliny šťavelové. Lebeda obsahuje vitaminy, především C, vitaminy skupiny B, barviva, flavonoidy s antioxidačními účinky, železo, sodík, draslík, fosfor a vápník.
Vzhledem k tomu, že některé antioxidanty se vařením rozkládají, je lepší trhat pokud možno čerstvé listy či vařit tuto zeleninu jen krátce.
Na salát se používají především mladé listy, větší listy se musí zbavit řapíků, které jsou poměrně tuhé. Oblíbená je příprava lebedy na způsob špenátu.
Lebeda se může přidávat i do polévek, různých nádivek, masových směsí a zeleninových salátů.
* * * * * * *
Salát z listové zeleniny
5 mladých listů čerstvého hlávkového salátu, 5 velkých listů červené lebedy, 5 ředkviček, 50g balkánského sýra, lžička olivového oleje, lžička citronové šťávy
Listy lebedy zbavíme řapíků a pak je spolu se salátem pečlivě opereme. Vyskládáme je dekorativně na talířek. Ředkvičky rozpůlíme, balkánský sýr nakrájíme na plátky a přidáme je k listové zelenině. Citronovou šťávu promícháme s olivovým olejem a salát touto směsí pokapeme.
Můžeme je podávat spolu s hlavním chodem či jako předkrm.