Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kokoška

28. 10. 2018

capsella bursa pastoris

Kokoška pastuší tobolka ( Capsella bursa pastoris)

Svůj domov má v Evropě ( patrně pochází ze Středomoří). Dnes je však rozšířena prakticky po celém světě.
U nás roste všude, zejména jako obtížný plevel na zelinářských zahradách, polích, v příkopech, na cestách, úhorech, lukách.

Kokoška byla odedávna známa pro svou schopnost stavět všechny druhy krvácení. Věřilo se, že stačí držet bylinu v pravé nebo levé ruce, podle toho, ze které nosní dírky člověk krvácí, a bylina hned pomůže.

Nať se sbírá od května do července. Sbírá se celá nať, tj.přízemní listová růžice,stonek, květ i tobolky. Zásadně nesbíráme překvetlou nať! Suší se buď přirozeným teplem ve stínu,nebo umělým do 40°C, a to ve vrstvě do 10 cm, neboť se nezapařuje.

Droga pomáhá při různých druzích krvácení, např. z nosu, žaludku, střev, z dělohy apod. Podává se formou nálevu 2-3x denně. Proti silnému menstruačnímu krvácení podáváme 8-10 dní před začátkem menstruace 2 šálky nálevu denně. Mimo to kokoška také reguluje krevní tlak. Nízký zvyšuje, vysoký snižuje. Mírní návaly v klimakteriu, příznivě ovlivňuje funkci jater a sleziny, pomáhá při potížích s močením a močovém písku.
Formou obkladů a sedacích koupelí ze silného odvaru, z čerstvé natě, se využívá jako prevence proti recidivám vyhřeznutí konečníku a kýly, ale i k omývání při  poraněních, pohmožděninách a zánětech šlach.


Léčivá voda na ekzémy, vyrážky, po holení, čištění pleti: 5 polévkových lžic dáme do 750 ml vroucí vody, necháme vařit 8 minut, pak scedíme a po vychladnutí přidáme 200 ml lihu nebo slivovice ( domácí slivovice je lepší), protřepeme a můžeme  používat. Pomáhá proti některý ekzémům, po holení příznivě působí na citlivou pokožku, čistí a zjemňuje pleť.
Nálev: 1 čajovou lžičku spaříme 250 ml vroucí vody, necháme 5 minut louhovat, scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.
Obklad: 2 hrsti čerstvé kokošky dáme do síta nad hrnec s vroucí vodou. Spařenou bylinu zabalíme do ručníku nebo hadříku a přiložíme jako obklad.
Tinktura: láhev po hrdlo volně naplníme nadrobno pokrájenou čerstvou natí, zalijeme 50% lihem, aby byla bylina ponořená, dobře uzavřeme a necháme 14 dní macerovat v teple nebo na slunci. Poté přecedíme, zbytek vylisujeme, sfiltrujeme a uchováváme v chladu a temnu.Tinktura se užívá jako výborný masážní prostředek na ochabující a stárnoucí svaly a končetiny.
Lze ji rovněž v šestinedělí vtírat do podbřišku pro správné stažení dělohy. Může se užívat i 2 x denně místo čaje - ráno i večer 20 kapek s přestávkami.


Vedlejší účinky: vyšší dávky mohou způsobit otravu projevující se obrnou. Kontraindikována je i v těhotenství pro své abortivní účinky. Užívání větších dávek by mělo probíhat pod dozorem lékaře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář