Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostival

28. 10. 2018

320px-symphytum_officinale_sturm11009.jpg

Kostival lékařský ( Symphytum officinale)

Statná bylina až 1m vysoká s oddenkem uvnitř bělavým, na povrchu černým ( proto se mu také říká ,,černý kořen", tedy černý kořen je rovněž název léčivé kořenové zeleniny).
Kvete od května do července ( v některých letech kvete i v průběhu září), nachovým, růžovým nebo čistě bílým květem.
Je rozšířený v Evropě. U nás je častý v příkopech,v křovinách u potoků a řek,ve vlhkém houští a na vlhkých polích.


Kořen se sbírá hlavně na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim v září a říjnu. Silné kořeny se podélně rozříznou a suší se na slunci nebo nejlépe umělým teplem do 40°C. Droga je bez pachu a svíravé chuti, poněkud nahořklé. Na průřezu musí být bílá. Nejlepší je užít čerstvý kořen, který lze uchovat přes zimu ve sklepě v písku jako mrkev.

Vnitřně se droga používá jen v malých dávkách a krátkodobě, neboť obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, jenž mají údajně kancerogenní a hepatotoxické účinky. 1-3 čajové lžičky prášku z kořene zapít vodou jako mírné projímadlo, prostředek proti kašli a při zahlenění dýchacích cest.
Hlavně se používá zevně formou obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, při chronických onemocněních kloubů a kostí, při zánětech svalových a šlachových pouzder, při křečových žilách a při otevřených městkách a bércových vředech.
Dříve se používal hlavně při zlomeninách, pro velký obsah vápníku.
Při parodontoze můžeme potírat nálevem dásně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář