Vachta
Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata)
Vachta roste v Evropě, Severní Americe a ve střední Asii.
U nás je poměrně vzácná, vyskytuje se v příkopech, na okrajích rybníků, mokrých loukách a rašeliništích.
Abatyše Hildegarda von Bingen vede vachtu pod názvem Biver-wurtz, což v středoněmeckém nářečí značí ,,kořen proti horečce".
V 12. století ji Presl ve svém Rostlináři připisuje ,,moc uzdravovat slabosti strojů zažívacích a zacpání jater a celého ústrojí jaterního".
V malém rozsahu lze vachtu poměrně snadno pěstovat. Vyžaduje kyselé prostředí s vysokou vlhkostí, které lze snadno vytvořit pomocí jámy vyložené nepropustnou polyetylénovou folií a vyplněné rašelinou. Rostliny se množí buď semeny nebo vegetativně z oddenků s kořínky. Listy se musí při sběru odstřihnout, aby se nevytrhávaly i s oddenky. Rovněž se nesmějí odstřihnout všechny listy, neboť oddenek sám by mohl umřít.
Listy se sbírají od května do července i s řapíky a suší se přirozeným teplem ve stínu.
Droga se uchovává se v papírových pytlích s polyetylénovou vložkou.
Drogu je nutné občas kontrolovat, neboť snadno vlhne a plesniví.
Droga zlepšuje chuť k jídlu, léčí zažívací potíže a podporuje tvorbu žaludečních šťáv, posiluje krevní oběh a organismus vůbec, upravuje funkci jater a žlučníku.
Též se užívá při tělesné slabosti, vyčerpanosti a v rekonvalescenci.
Užívá se formou macerátu, nálevu, tinktury nebo prášku podávaného 3 - 4 x denně.
♦Macerát: 1 polévkovou lžíci drogy dáme do 250 ml studené vody a necháme 10 hodin macerovat. Poté scedíme a užíváme 3 x denně 1 - 2 lžíce před jídlem.
♦Nálev: 1 polévkovou lžíci přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme pod pokličkou 10 minut louhovat. Pak scedíme a užíváme 3 x denně před jídlem 1 - 2 lžíce.
♦Tinktura: 20 g sušené drogy zalijeme ve skleněné láhvi 200 ml 60% lihu, dobře uzavřeme a necháme 14 dní macerovat. Poté scedíme, vylisujeme a sfiltrujeme. Užívá se 10 kapek 3 x denně před jídlem.
Vedlejší účinky: vachta není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Vyšší než doporučované dávky mohou způsobit nevolnost.