Lesklokorka lesklá
Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)
Známá i pod čínským názvem lin-zhi nebo japonským reishi.
Lesklokorku můžeme najít v létě na podzim v dubových a bukových hájích, parcích i zahradách.
Roste na pařezech a kořenech olší, bříz, dubů, ovocných stromů, občas také modřínů či borovic .
Klobouk mladých hub je válcovitý, později se rozvíjí do okrouhlého tvaru a dorůstá do šířky 35 cm. Barvu má červenohnědou a je výrazně lesklý, jakoby nalakovaný. Noha je až 12 cm dlouhá a tenká, obvykle značně hrbolatá a zprohýbaná. Lesklokorka je nejedlá.
Složení
Lesklokorka obsahuje asi 20 bílkovin a řadu bioaktivních sloučenin (mj. 18 základních aminokyselin), polysacharidů a mastných kyselin. Kromě toho je zdrojem řady minerálních látek (měď, mangan, hořčík, zinek, draslík) a vitaminů (C, E a skupina B).
Pěstování
Pro pěstování potřebujeme ideálně dubové nebo bukové špalky, 50 cm dlouhé a asi 20 cm široké. Dřevo nesmí být napadeno plísní a mělo by mít nepoškozenou kůru. Špalky necháme 24 hodin máčet ve vodě a poté do nich navrtáme 1cm široké otvory, do kterých vpravíme zakoupenou sadbu.
Naočkované špalky umístíme do stinného a vlhkého místa v zahradě. Na první sklizeň si obvykle počkáme 1-2 roky. Poté ale můžeme očekávat až 6 let růstu.
Použití v alternativní medicíně
Má antialergické, imunomodulační a protinádorové účinky. Používá se na posílení imunitního systému, pro zvýšení odolnosti vůči stresu a nespavosti, při chronické bronchitidě a astmatu, při kardiovaskulárních chorobách, na úpravu vysokého krevního tlaku, proti migréně či kloubních onemocněních (revmatismus, dna).
Tinktura z lesklokorky
40 g sušené lesklokorky a 200 ml 40% lihu rozmixujeme na kaši. Směs nalijeme do dvoulitrové sklenice, kterou dobře uzavřeme a na 14 dní postavíme
na stinné teplé místo. Sklenici denně otáčíme. Poté směs přecedíme přes kávový filtr. Zbytky hub vymačkáme a tinkturu plníme do menších tmavých
uzavíratelných skleněných lahviček. Užíváme 10 ml tinktury denně po dobu 4-12 týdnů.
Bylinář Pavel Váňa radí
„Z lesklokorky lze připravit sirup, který pak užíváme 2x denně po 20 ml. Lesklokorku můžeme také plnit sušenou do kapslí, bereme pak 3 kapsle denně na posílení imunity, při kožních alergiích, epilepsii, žaludečním kataru, bolestivé menstruaci, revmatických bolestech či nespavosti.
Při migréně bereme jednorázově 3 kapsle.
Lesklokorka příznivě působí i při neurologických onemocněních, zejména tam, kde jsou postiženy svaly. Při dlouhodobých chorobách obnovuje chuť k jídlu a posiluje srdce.”
--------------------------------
Podle speciálu Regenerace „Léčivé houby od jara do zimy” z roku 2012 zpracoval Brumla.