Penízovka sametonohá
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Roste od října do dubna na živých i mrtvých kmenech listnatých, nejčastěji buků, a výjimečně i na jehličnanech. Je to jediná kvalitní zimní jedlá houba a k růstu ji bohatě stačí teploty kolem nuly. Penízovka se vyskytuje v hustých trsech, má až 6 cm široký medově žlutý klobouk a krátkou tenkou nohu, na spodní části tmavě hnědou. Vnitřek houby je bílý a příjemně voní.
Složení
Sušina penízovky se skládá ze 3% bílkovin a z 5% vlákniny. Je poměrně bohatá na vitaminy a minerály (sodík, hořčík, draslík, železo, zinek, mangan a měď; vitaminy A, C, D a thiamin, riboflavin a niacin. Penízovka neobsahuje prakticky žádný tuk a 100 g sušiny představuje jen asi 35 kalorií.
Pěstování
Domácí pěstování je snadné. Jako základ slouží mix pilin listnatých stromů, drcené slámy a drcených kukuřičných vřeten. Tento substrát navlhčíme, naplníme do silnějších mikroténových sáčků a naočkujeme zakoupenou sadbou. Naočkované sáčky necháme prorůstat při teplotě 20-25°C asi 3 týdny.
Prorostlý substrát přemístíme do chladnější světlé místnosti (10-15°C).
První sklizeň můžeme čekat po 2 týdnech.
Použití v alternativní medicíně
Penízovka omezuje vlivy civilizačních chorob, má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Velmi často se penízovka používá při léčbě gynekologických zánětů, kvasinkových infekcí a plísní. Vývar z penízovky se užívá i při léčbě chlamydií. Penízovka rovněž snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje funkci slinivky. Je tedy vhodná i pro diabetiky. Její antibakteriální účinky najdou využití i při léčbě akné, kožních zánětů a mykóz.
Penízovková tinktura
50 g sušené penízovky a 200 ml 40% alkoholu (lihu) rozmixujeme na kaši. Směs vlijeme do zavařovací sklenice, kde kaše během 30 minut sedne ke dnu. Sklenici opatrně, aby se sediment znovu nepromíchal, přeneseme na teplé stinné místo, kde ji necháme 14 dní pracovat. Poté přefiltrujeme přes kávový filtr, zbytky hub vymačkáme a houbovou tinkturu plníme do tmavých uzavíratelných skleniček. Užíváme denně 5-10 kapek rozpuštěných ve vodě.
Bylinář Pavel Váňa radí:
„Při léčbě gynekologických zánětů provádíme 3x týdně výplachy odvarem z penízovky. Odvar můžeme použít při kožních problémech nebo pro kloktání při aftech.”
-------------------------
Podle speciálu Regenerace „Léčivé houby od jara do zimy” z roku 2012 zpracoval Brumla.