Polnička topolová aneb Pioppino
Polnička topolová aneb Pioppino (Agrocybe aegerita)
Polnička topolová je jednou z nejoblíbenějších hub italské gastronomie, kde se jí přezdívá Pioppino.
Roste od června do srpna na odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů, nejčastěji topolů a olší. Klobouky s tmavohnědým středem a bělavým okrajem o průměru až 15 cm rostou v hustých trsech na tenkých dlouhých nohách. Polnička má příjemnou houbovou chuť i vůni.
V České republice na ní v přírodě narazíme poměrně vzácně, lepe se jí daří na jihu v teplejších krajích.
Složení
Polnička je bohatá na aminokyseliny (včetně esenciálních), hořčík, železo a vitamin C. Obsahuje řadu látek s protinádorovým a antimykotickým účinkem.
Pěstování
Vlastní sklizeň polniček můžeme v domácím prostředí vypěstovat velmi nenáročně. Jako základ poslouží sterilizovaný substrát ze směsi slámy a pilin listnatých stromů, který plníme do menších plastových sáčků. Sadbu zakoupíme ve specializovaném obchodě. Po naočkování pytle uzavřeme, na několika místech propíchneme a necháme prorůstat ve vlhku při teplotě 20-25°C asi 3 týdny. Po této době přemístíme pytle do světlé, hodně vlhké místnosti. V létě je můžeme umístit ven či do skleníku. První sklizeň můžeme očekávat po dvou týdnech.
Použití v alternativní medicíně
Polnička produkuje antibiotické látky účinné proti celé řadě bakterií a proti houbám. Má také protinádorové účinky, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Užívá se buď čerstvá jako součást pokrmů, nebo sušená.
Tinktura z polničky
400 ml 40% lihu a 1 kg sušené polničky rozmixujeme na kaši a směs přelijeme do větší zavařovací sklenice. Dva týdny necháme na teplém stinném místě louhovat a poté směs několikrát přefiltrujeme přes 4 vrstvy gázy. Zbytek kaše vymačkáme. Hotovou tinkturu naplníme do menších skleniček s víčkem a skladujeme v lednici.
Bylinář Pavel Váňa radí:
„Polnička je skvělým pomocníkem při obtížích spojených s častým močením, ulevuje od příznaků artritidy a mírní otoky. Při terapii užíváme 15-20 kapek tinktury rozpuštěné ve vodě.”
-------------------------
Podle speciálu Regenerace „Léčivé houby od jara do zimy” z roku 2012 zpracoval Brumla.