Trsnatec lupenitý
Prsnatec lupenitý (Grifola frondosa)
Roste od srpna do října na pařezech či odumřelých kmenech listnatých stromů, především dubů nebo habrů. Vzhledem ke svému vzhledu dobře splývá s okolím a můžeme ho snadno přehlédnout .
Trsnatec tvoří až 1m široké a 25 kg těžké trsy obsahující stovky lupenovitých vějířovitých žlutohnědých klobouků, které rostou nad sebou. Jedna hlavní noh se rozděluje na stovky menších, které přecházejí v klobouky. Trsnatec je chuťově výborná houba vhodná i k sušení.
Složení
Trsnatec je z velké části tvořený chitinem. Je také zdrojem řady minerálů (draslík, vápník, hořčík), vitaminů (skupiny B, D) a je bohatý na vlákninu a aminokyseliny. Obsahuje také tzv. ß-glukany, které stimulují a aktivují imunitní reakce organismu.
Pěstování
Trsnatec lze poměrně úspěšně pěstovat na špalcích, podobně jako hlívu. Dobré výsledky jsou i při pěstování na pilinovém substrátu. Piliny nejprve v páře sterilizujeme a poté plníme do středně velkých igelitových pytlů a očkujeme sadbou. Pytle na několika místech propíchneme, umístíme do středně teplé světlé místnosti (cca 25°C) a necháme 2-3 měsíce, za pravidelného vydatného vlhčení, prorůstat. Poté pytle přemístíme do stinného místa v zahradě a pravidelně kropíme.
Použití v alternativní medicíně
Používá se na podporu imunity (například při častých nachlazeních, virózách, stresu apod.), pro regulaci krevního tlaku, a hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Uplatnění nachází také při onemocněních sleziny, žaludečních nevolnostech a při léčbě obezity. Využívá se rovněž i pro uklidnění nervového systému, úlevu při cévních chorobách (včetně hemoroidů) a při léčbě zánětlivých či plísňových onemocněních.
Prášek z trsnatce
Čerstvý trsnatec je skvělý při přípravě mnoha pokrmů. Pro léčebné účely se nám ale spíše hodí sušený. Nejlépe se suší samotné klobouky, běžnou cestou nebo v elektrické sušičce. Standardní dávkování je 3-7 g sušeného trsnatce 3-5x denně. Sušenou houbu můžeme plnit do želatinových kapslí nebo užívat rozpuštěnou v čaji nebo polévce.
---------------------------
Podle speciálu Regenerace „Léčivé houby od jara do zimy” z roku 2012 zpracoval Brumla.