Habr
Habr (Carpinus betulus)
Habr je statný listnatý strom s mohutnou, vysoce klenutou, poněkud nepravidelnou korunou.
Patří mezi původní, hojně rostoucí dřeviny.
Habr je charakteristický tvrdým, těžkým dřevem. Roste buď jednotlivě nebo ve skupinách v hájích a smíšených lesích v nižších polohách. Kmen je pokryt šedou rozbrázděnou kůrou s vejčitými žabernatými listy. Kvete do dubna do května, přičemž květenství vytváří dlouhé jehnědy.
Plodem je pak oříšek ukrytý v listnatém obalu.
Habrové dřevo je velmi kvalitní, ale tak tvrdé, že se při práci s ním tesařské nástroje rychle ztupí. Proto se mu také říká „železný strom”. Jeho dřevo se hodí na výrobu lopatek větrných a vodních mlýnů, náprav pro vozy, nástrojů na mlácení obilí apod.
Habr se skvěle hodí na živé ploty, kde vytváří velmi hustý porost.
Lidé podle keltského stromokruhu, narození ve znamení habru (6-15.6, 7-16.12) mají silně vyvinutý smysl pro pořádek a disciplínu. Jsou pilní, spolehliví a spravedliví. Ke svému okolí jsou však nedůvěřiví a nemají moc přátel. Často se potýkají se zdravotními problémy, jenž jsou dědičného rázu. Mají umělecký talent a nadání pro umělecké obory.
Léčivé účinky habru
Kůra habru se používala k léčbě gynekologických potíží a nemocí močových cest. Listy habru se používaly k hojení ran a výluh z listů jako prostředek k výplachům očí.
V Bachově květové esenci působí habr proti pocitu přepracovanosti, uvolňuje zablokovanou stagnující energii a pomáhá ujasnit si cíl.
Duchovní léčba
Jemně obejměte kmen habru, srdcem se spojte s jeho andělem (dryádou). Představujte si vnitřním zrakem, jak vám z chodidel vyrůstají hluboké pevné kořeny a ty „zakořeňujete” do Matky Země. Zároveň se stáváte součástí tohoto stromu a dýcháním se propojujete s „jeho dechem”. Habr má na člověka uklidňující vliv, harmonizuje, regeneruje a posiluje duševní sílu. Daruje také vhled a sebepoznání, přináší smysl života a čestné úmysly.
Vždy stromu za tuto léčbu poděkujte.
---
PLICOVÁ, Dušana in Ve hvězdách & Lidový léčitel 50/2014, str. 49