Hloh
Hloh (Crataegus leavigata)
Hloh je v Evropě zastoupen 11 druhy, z nichž u nás je nejhojnější hloh jednosemenný a hloh obecný. Vyskytuje se na loukách a okrajích lesa v podobě
rozvětveného keře či malého stromu, jenž může dorůst do výšky až 12 m a dožít se stáří 500 i více let.
V květnu začíná po rozvinutí zelených lístků strom kvést a větve jsou obaleny bílými a růžovými květy, které se na podzim mění v jasně červené bobule, jež dozrávají v říjnu. Tyto umožňují bohatou potravu mnoha ptákům. Nejen to, strom je oblíbený i v době hnízdění.
Hloh je především posel jara a léta, symbol růstu a plodnosti. V mnoha oblastech západní Evropy dominoval hloh na svatbách a slavnostech, vztahujících se k 1. máji.
Podle keltského stromokruhu jsou lidé narození ve znamení hlohu (15-24.1) nesmírně fyzicky i duševně čilí, rádi tancují, zpívají, potřebují kolem sebe mnoho přátel. Jsou velice senzitivní, jsou to rození telepati a senzibilové. Jejich život je často složitý a i přes rány osudu zůstávají odolní. Mají pevný kořínek s dožívají se vysokého stáří.
Léčivé účinky hlohu
Hloh posiluje srdce, reguluje krevní tlak a činnost srdce. Působí protikřečově, upravuje hyperaktivitu a koriguje únavu.
Příprava čaje z hlohu: 2 čajové lžičky listí, květů nebo plodů spařte ve 0.25 l vroucí vody, potom 10-15 minut louhujte. Pijte 2 hrnečky denně po dobu 3 měsíců.
Ceněným srdečním tonikem je též homeopatický přípravek z hlohu. Stejně tak účinkuje i hlohová tinktura. Z plodů (bobulí) se připravuje marmeláda, která je obzvláště dobrá s bezinkami a jablky.
Duchovní léčba
S pokorou a úctou vstupte do aury hlohu. Zhluboka se prodýchejte a napojte se korunní čakrou na stromového anděla. Tento anděl vyzařuje soucit, jemnost a podporu. Do vašeho srdce pronikne láska, ochrana, stabilita, harmonie duše i těla. Nezapomeňte poděkovat za dar léčení.
----
PLICOVÁ, Dušana in Ve hvězdách & Lidový léčitel 49/2014, str. 49