Smrk
Smrk (Picea)
Smrk (Picea) patří k nejvyšším evropským stromům a může dorůstat až do výšky 70 metrů a dožít se věku několika stovek let. Smrky tvoří rod zahrnující 40 druhů vysokých jehličnatých stromů rostoucích po celé Evropě.
Smrk má velmi mělké kořeny a bývá proto často ohrožován silnými větry, kterými je snadno vyvrácen. Dokáže se ale uchytit na skalách i v bažinách a pro přežití mu to stačí. Je to jinak rychle rostoucí nenáročný strom, který byl pro tuto vlastnost dlouho pěstován jako monokultura.
Smrk má rovný vzpřímený kmen a černohnědou hladkou borku. Každý rok vytváří nový přeslenový suk, díky čemuž jsou jeho větve svou stavbou geometricky pravidelné. Pohledem seshora vypadají sněhový zelený krystal. Ve vyšších částech koruny se pak nacházejí karmínově červené šištičky, které na podzim spadávají.
Smrkové dřevo je považováno za jedno z nejlepších dřev vhodných k výrobě hudebních nástrojů a to pro svoje výborné resonanční vlastnosti. Ze smrku se také odpradávna extrahují čtyři substance - smůla, tér, pryskyřice a terpentýn, které byly používány ke zvyšování odolnosti dřeva všeho druhu proti povětrnostním vlivům, k natírání a utěsňování lodí, a vedle toho i jako náplň do olejových lamp.
Pro naše předky byl smrk stromem ochranným. Přebíral totiž na sebe lidské nemoci a ztělesňoval ženský prvek jako strom života a mateřství.
Smrk nebyl Kelty zařazen do jejich stromokruhu.
Léčivé účinky smrku
Jako jediný strom dokáže vyprodukovat denně až 700 l kyslíku. Takové množství přitom spotřebuje za den asi 50 lidí.
Pryskyřice, jehličí, pupeny a výhonky byly předepisovány zejména k léčení dny, revmatismu, bronchitidy, zánětu krku a hltanu.
Pupeny se používají dodnes, protože mírní kašel, rozpouští hleny, působí protizánětlivě, baktericidně a podporují prokrvování.
Lázeň ze smrkového jehličí se připravuje tak, že se 15-20 dkg jehličí povaří v 1 l vody a přidá do koupele.
Kouř dřeva, jehličí či pryskyřice čistí prostory a léčí.
Smrkový med je nejen velmi chutný, ale též zdravý, neboť pomáhá při nachlazení.
Duchovní léčba
Najděte si zdravý, urostlý, starý smrk, opřete se zády o jeho kmen, propojte se s andělem stromu, zkoncentrujte se, poproste o léčbu a volně dýchejte.
Darem smrku je naladění na vyšší sféry, rozšíření osobních hranic, radost a pokora.
Síla smrku zůstává zasvěcena výměně mezi nebem a Zemí.
Po skončení meditace vždy stromu poděkujte.
----------------
PLICOVÁ, Dušana in Ve hvězdách & Lidový léčitel 54/2014, str. 49